•   W dniu 11.04.2018r. około godziny 19:49 zostaliśmy zadysponowani do poszukiwań osoby zaginionej w miejscowości Zelów. Nasza jednostka przeszukiwała lasy koło stacji Statoil. W akcji poszukiwawczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami KSRG OSP Pożdżenice, JOT OSP Zelow oraz JRG Bełchatów.


 •    W dniu 02.02.2018r. o godzinie 14:15 otrzymaliśmy zgłoszenie o "wyczuwalnym gazie" w bloku na ul. Żeromskiego w Zelowie. Po dojeździe na miejsce i rozpoznaniu przy użyciu detektora gazów dozorca akcji zadecydował o ewakuacji mieszkańców. Na szczęście skończyło się tylko na strachu i przewietrzeniu mieszkania, w którym ulatniał się gaz.W akcji ratowniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, JRG Bełchatów oraz jednym radiowozem Policyjnym. Warto zastanowić się nad zainstalowaniem odpowiednich czujników w mieszkaniu, które często ratują życie mieszkańców a przede wszystkim szybciej informują o 
  zagrożeniu.

 •    W dniu 15.01.2018r. około godziny 5:55 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego na ul. Chrobrego w Zelowie. Po dojeździe namiejsce i szybkim rozpoznaniu okazało się, że pożarem objęte zostało piętro budynku, a właściciel dzięki pomocy sąsiadów na czas ewakuował się z mieszkania. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, KSRG OSP Pożdżenice, JRG Bełchatów oraz jednym radiowozem Policyjnym. Na szczęście poza stratami materialnymi nikt nie został poszkodowany. Akcja zakończyła się o godzinie 7.30.

  Źródło : JOT OSP Zelów

 •    W dniu 27.12.2017r. około godziny 7:45 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Podwody. Kierowca kierujący pojazdem nie zachował wystarczającej ostrożności względem warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w płot miejscowej Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Podwodach. Kierowca z obrażeniami został przewieziony do szpitala w Bełchatowie. W akcji ratowniczej oraz usuwaniu skutków powypadkowych uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami OSP Podwody, JRG Bełchatów, dwoma radiowozami Policyjnymi oraz Pogotowiem Ratunkowym. Apelujemy o ostrożność na drodze w okresie zimowym.

 •    W dniu 22.12.2017r. po raz kolejny opady śniegu przyczyniły się między innymi do wielu wypadków, oraz utrudnień w komunikacji. Nasza jednostka o godzinie 16.00 została zadysponowana do wypadku z udziałem dwóch pojazdów, w którym poszkodowana została kierująca pojazd osobowy starsza osoba. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i rozwagi na drogach w tym trudnym dla kierowców okresie. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami OSP Bujny Szlacheckie, JRG Bełchatów, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe.

 •    To była pracowita noc również dla nas, w przeciągu jednej nocy wyjeżdżaliśmy kilka  razy  do powalonych drzew przez nadmierną ilość opadów śniegu. Około godziny 23 udaliśmy się do pochylonych oraz powalonych drzew na ulice Patyki. O godzinie 23:30 udaliśmy się do powalonego drzewa w naszej miejscowości ( przed Wygodą ). O godzinie 1 zostaliśmy zadysponowani wspólnie z jednostką z OSP Podwody do powalonych drzew na drodze Wygoda - Marszywiec.

     Ostry początek zimy dał się we znaki mieszkańcom powiatu bełchatowskiego oraz okolicznych miejscowości. Wiele połamanych drzew, kilkadziesiąt tysięcy odbiorców bez prądu i liczne kolizje drogowe. To bilans pierwszego w tym roku ataku zimy.

    Pierwszy atak zimy zaczął się wczoraj. Pierwsze wyłączenia prądu zostały odnotowane w godzinach wieczornych. Jak podaje PGE dziś na godzinę 10 w województwie łódzkim bez dostaw energii elektrycznej pozostaje ok. 80 tys. odbiorców. Najwięcej wyłączeń występuje na terenie działania Rejonów Energetycznych: Bełchatów, Piotrków, Tomaszów i Żyrardów. Na terenie powiatu bełchatowskiego najgorsza sytuacja jest w Bełchatowie Kleszczowie, Klukach, Szczercowie i Drużbicach.W Bełchatowie sparaliżowane zostały szkoły - brak prądu w wielu przypadkach uniemożliwia prowadzenie zajęć. Strażacy interweniowali wiele razy. W gminie Zelów w nocy było kilka wyjazdów do powalonych drzew na ulice. Bardzo zła sytuacja jest również w gminie Kamieńsk. Tam sparaliżowane jest całe miasto. Zamknięte sklepy, urzędy, instytucje z powodu braku prądu. Ekipy PGE cały czas pracują nad naprawieniem usterek. Trzeba się uzbroić w cierpliwość. Naprawy mogą potrwać nawet kilkanaście godzin. Jak informuje PGE: "W celu jak najszybszego przywrócenia zasilania do wszystkich odbiorców w terenie pracują brygady techniczne PGE Dystrybucja i z firm zewnętrznych. Zapewniamy, że ekipy energetyków będą pracować bez przerwy, aż do usunięcia wszystkich awarii." 

  Źródło: zelow.bai.pl / OSP Łobudzice


 •    Strażacy przypominają o czyszczeniu kominów. Problem palących się sadzy w kominach jest duży. Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie czadem.

     26 listopada w gminie Zelów strażacy walczyli z wypalaniem się sadz w kominie. W tym przypadku na szczęście nie doszło do pożaru domu. Nikt również nie został poszkodowany. 
  Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad). Gdy już dojdzie do podtrucia tlenkiem węgla natychmiast musimy przystąpić do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy.  

  Źródło: zelow.bai.pl

 •    W dniu 24.11.2017r. kilka minut przed godziną 13.00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Marszywiec w gminie Zelów. Do akcji udaliśmy się dwoma zastępami po przyjechaniu na miejsce ogień zajmował jeden pokój oraz część stropu. Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez mieszkańca, który nie zauważył i opuścił budynek. Na szczęście zostały poniesione straty materialne,w akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, JRG Bełchatów oraz Pogotowie energetyczne.

 •    W dniu 14 października 2017r. przed  7.00 godziną zostajemy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego na ul. Sikorskiego w Zelowie. Po przybyciu na miejsce i rozpoznaniu stwierdzono że pożarem objęta jest kotłownia. Można mówić o dużym szczęściu mieszkańców, którzy w porę dostrzegli pożar a bliskość położenia jednostki w znacznym stopniu przyczyniła do ograniczenia rozwoju pożaru. Patrząc na ilość zgromadzonego materiału palnego nie trudno wyobrazić sobie co by było gdyby działania straży pożarnej podjęte były 5-10 minut pózniej. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, JRG Bełchatów oraz KSRG OSP Pożdżenice.

 •   Do wypadku doszło 13 października w godzinach wieczornych w miejscowości Grębociny w gminie Zelów. Zderzyły się dwa samochody osobowe marki Mercedes i Seat. Prawdopodobną przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przez jednego z kierowców. Mężczyzna skręcając z drogi podporządkowanej doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym mercedesem, za kierownicą którego siedział 33-letni bełchatowianin. . W wypadku nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Pijany kierowca spowodował kolizję, złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i aby uniknąć kary, chciał wręczyć zelowskim policjantom łapówkę. Okazało się, że mężczyzna kierujący Seatem, miał 2,5 promila alkoholu w organizmie, dodatkowo mieszkaniec gminy Zelów miał już wcześniej  orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna zaproponował policjantom 10 tysięcy złotych w zamian za odstąpienie od dalszych czynności, bo jak tłumaczył, wkrótce zostanie ojcem. Policjanci propozycji nie przyjęli, a o całym zdarzeniu powiadomili oficera dyżurnego bełchatowskiej komendy. 

     33-letni mężczyzna został zatrzymany. Odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, złamanie sądowego zakazu kierowania oraz za próbę skorumpowania funkcjonariuszy, Grozi mu nawet do 10  lat pozbawienia wolności. 

 •  
     W dniu 9.10.2017r o godzinie 21.00 zostaliśmy zadysponowani do wypadku  w miejscowości Sromutka w gminie Zelów. W zdarzeniu brały udział samochody osobowe marki Opel i Skoda. Przyczyną zderzenia było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę Opla. Siła uderzenia była tak silna, że samochody wjechały w płot. Na miejscu pojawiła się policja, oraz karetka pogotowia.
  Na szczęście nikt nie został ranny. Ucierpiały samochody oraz płot, który został zniszczony w wyniku uderzenia. 30-letni kierowca Opla został ukarany mandatem w wysokości trzystu złotych punktów karnych oraz dwunastu  punktów karnych.(źródło .zelow.bai.pl, zdjęcie OSP Łobudzice).

 •    
     W dniu 6.10.2017r. około godziny 17.00 zostaliśmy zadysponowani do powalonych drzew w miejscowości Kolonia Łobudzice w gminie Zelów. Na drodze leżało kilkanaście drzew na odcinku Kolonia. Łobudzice - Ostoja.

 •  
     W dniu 6 października br. chwilę po godzinie 11.00 zostaliśmy zadysponowani do powalonego drzewa na jezdnie w miejscowości Zalesie w gminie Zelów. Po odblokowaniu drogi zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Bujny Księże gdzie drzewo było pochylone na dom.

 •   W dniu 5.10.2017r. po godzinie 20:30 zostaliśmy zadysponowani do zerwanej linii przy budynku mieszkalnym w gminie Zelów. To pierwsze zgłoszenie po przejściu wiatrów. Apelujemy o ostrożność.

 •   W dniu 5.09.2017r. około godziny 8.40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru warsztatu samochodowego zajmującego się instalacją LPG w samochodach osobowych przy ul Żeromskiego w Zelowie. Przyczyną pożaru było rozprzestrzenienie się ognia z pieca, którym ogrzewano zakład. W pobliżu znajdują się inne zakłady, na szczęście ogień nie przeniósł się na pobliskie zakłady, oraz nikomu nic się nie stało. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów oraz  JRG Bełchatów.

 •   W dniu 20.07.2017 około godziny 9:35 nasza jednostka została zadysponowana do usunięcia plamy ropopochodnej w miejscowości Kurów w gminie Zelów. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami KSRG OSP Pożdżenice oraz OSP Kurów.

 •   W dniu 19.07 po godzinie 22.00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru sterty słomy w miejscowości Bujnach Szlacheckich. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, OSP Bujny Szlacheckie oraz JRG Bełchatów. Nie wiadomo co było przyczyną pożaru. Możliwe, że pożar był skutkiem podpalenia słomy. W dniu dzisiejszym nasza jednostka miała dwa wyjazdy pierwszy do neutralizacji plamy ropopochodnej, drugi do powalonego drzewa.

 •   W dniu 5.07.2017r. Około 18:20-19:40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru gaszenia sterty słomy w miejscowości Walewice. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami KSRG OSP Pożdżenice, OSP Wypychów oraz JRG Bełchatów.  

 •   W dniu 28.06.2017r. O godzinie 19:38 podczas przechodzącej nad okolicą burzy udajemy się do pożaru stodoły w miejscowości Kolonia Ostoja w gminie Zelów. Przyczyną pożaru było uderzenie pioruna, po przybyciu na miejsce cały budynek był objęty pożarem. Maszyny, zboża oraz wszystkie rzeczy znajdujące się w środku uległy spaleniu, uszkodzona została również elewacja budynku mieszkalnego, który znajdował się w pobliżu. Pierwsze działania strażaków polegały na obronie budynku mieszkalnego, którego elewacja zajęła sie ogniem oraz udzieleniu pomocy poszkodowanym osobom. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami JOT OSP Zelów, OSP Bujny Szlacheckie, KSRG OSP Kociszew, JRG Bełchatów oraz Karoteka i Policja.  Akcja ze względu na silne zadymienie, oraz inne czynniki nie sprzyjające strażakom trwała do godziny 24:00.

 •    W dniu 28.06.2017 15 minut po godzinie drugiej w nocy dostajemy wezwanie do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Grębociny w gminie Zelów. Po przybyciu na miejsce okazało się, że pożarem jest już objęta połowa budynku wraz z oborą znajdującą się obok niego. Właściciele obudzeni przez dym w porę ewakuowali siebie, oraz zwierzęta z zagrożonego pożarem budynku. Wraz z przybywającymi na miejsce strażakami szybko udało nam się opanować pożar. Nikomu nic się nie stało, jedynie właściciele ponieśli ogromne straty materialne. W akcji gaśniczej uczestniczyliśmy wspólnie z jednostkami KSRG OSP Pożdżenice, JOT OSP Zelów, OSP Wypychów, JRG Bełchatów oraz Pogotowie Energetyczne. Powołali Przedstawicieli zarządzania kryzysowego z Urzędu Gminy Zelów.