Gdzie jest burza w Polsce? Można to łatwo sprawdzić! Radar burzowy online

www.burze.dzis.net 

www.map.blitzortung.org

www.radareu.cz 

Jak skutecznie ochronić swój sprzęt przed burzą?

Wiele osób nie wyłącza sprzętu AGD, RTV i komputerowego podczas burzy. Niestety taka niefrasobliwość może nas potem drogo kosztować. Oto porady naszego eksperta, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemności związanych z uderzeniem pioruna.

Robert Róg, nasz ekspert, jest z wykształcenia magistrem inżynierem elektroenergetykiem, absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej. Przygotował dla Was specjalny poradnik z pomocą którego każdy będzie mógł zadbać o swój sprzęt podczas burzy.

W rozmowach ze znajomymi zetknąłem się z zatrważająco niską wiedzą na temat wyładowań atmosferycznych i zagrożenia dla sprzętu ze strony piorunów. Z moich obserwacji wynika, że wiele osób nie wie, że pioruny zagrażają sprzętowi, a te osoby, które mają tego świadomość, też nie do końca wiedza, jak zminimalizować zagrożenie.

Wielu ludzi myśli, że piorunochron zainstalowany na budynku chroni urządzenia, albo że jak w czasie burzy zakład energetyczny wyłączy prąd, to zagrożenia nie ma. Nic bardziej błędnego - w artykule przytoczyłem dwa przykłady z życia wzięte, które temu poglądowi przeczą. Wiele osób nie wie też, że w przypadku istnienia zagrożenia burzą należy wyłączyć sprzęt np. przed wyjściem do pracy, wyjazdem czy snem, aby piorun w czasie snu lub nieobecności nie narobił szkód.

Wiele osób myśli też, że listwy przeciwprzepięciowe chronią przed piorunami, co nie do końca jest prawdą. A już kompletnie nikt nie wie, że trzeba wyłączyć dopływ prądu do mieszkania podczas silnych i bliskich wyładowań atmosferycznych, aby ochronić instalację i sprzęt przed przepięciami.

Czym są pioruny?

Piorun (błyskawica) to wyładowanie elektryczne występujące między naelektryzowanymi chmurami lub między chmurą burzową a ziemią. Jest to odmiana iskry elektrycznej, a więc jest to po prostu krótkotrwały prąd elektryczny płynący w zjonizowanym powietrzu między chmurami lub częściami chmury naładowanymi do różnych potencjałów lub między chmurą a ziemią.

Jeżeli wyładowanie biegnie z chmury do ziemi, nazywa się ono wyładowaniem doziemnym i takimi wyładowaniami będę się zajmował w tym artykule, bo one są najgroźniejsze i dla nas ludzi jak i dla naszego sprzętu domowego. Napięcie pioruna może sięgać nawet miliarda woltów, a natężenie prądu jest rzędu kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset tysięcy amperów.

Dlaczego pioruny zagrażają sprzętowi?

Piorun może się dostać do naszych urządzeń domowych wszelkiego rodzaju instalacjami przewodowymi, najczęściej poprzez sieć elektryczną, anteny zewnętrzne, instalacje telefoniczne, sieci internetowe, instalacje TV kablowej itp. Dlaczego tak się dzieje?

Z prostej przyczyny, instalacje te są dobrymi przewodnikami elektryczności, a piorun zawsze wybiera sobie drogę, gdzie przewodność elektryczna jest najlepsza. Może więc on uderzyć w taką instalację, np. w linię elektroenergetyczną, telefoniczną czy w antenę i po przewodach dostać się do podłączonych urządzeń doszczętnie je niszcząc.

Ponadto groźnym zjawiskiem towarzyszącym wyładowaniom jest znane z fizyki zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Polega ono na indukowaniu prądów i napięć w obwodach elektrycznych przez zmieniające się w czasie pole magnetyczne. Indukowane prądy i napięcia w obwodach są tym wyższe, im gwałtowniejsze są zmiany pola magnetycznego.

Piorun zachowuje się jak przewodnik, w którym płynie prąd i jak każdy przewodnik z prądem wytwarza własne pole magnetyczne. Pole to ma charakter impulsowy - nagle pojawia się i znika i trwa tyle czasu, ile trwa wyładowanie, czyli błysk, zjawisko to nosi nazwę impulsu elektromagnetycznego.

Jeżeli w zasięgu tego pola magnetycznego znajdzie się jakakolwiek instalacja przewodowa, np. linia elektroenergetyczna, telefoniczna czy antena, to w instalacji tej zostanie zaindukowane napięcie, które ze względu na to, że pole magnetyczne pioruna pojawia się gwałtownie i równie gwałtownie znika, ma bardzo dużą wartość, często znacznie przekraczającą wartość napięcia dopuszczalnego dla danej instalacji i podłączonych do niej urządzeń. Taki skok napięcia nazywamy przepięciem.

Tak więc piorun "działa na odległość” - nie musi uderzyć bezpośrednio w linię elektroenergetyczną czy inną sieć przewodową, żeby zniszczyć podłączone do niej urządzenia, wystarczy że uderzy w pobliżu takiej sieci.

Oczywiście zniszczenia wywołane przepięciami indukowanymi będą na ogół mniejsze niż w przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna w sieć, niemniej i tak naprawy zniszczonych urządzeń będą kosztowne. Należy pamiętać, że podczas burzy zagrożone są wszystkie urządzenia znajdujące się w odległości nawet do 1,5 - 2 km od miejsca uderzenia pioruna.

Jak chronić sprzęt przed piorunami?

Przede wszystkim wyłączyć go z gniazdka elektrycznego oraz od innych instalacji przewodowych. Najbardziej czuła na wyładowania jest elektronika, a więc przede wszystkim sprzęt RTV i komputerowy.

Podzespoły elektroniczne dostosowane są z reguły do pracy przy małych napięciach, rzędu kilku lub kilkunastu woltów, a więc pojawienie się nawet przepięcia indukowanego sięgającego „tylko” setek woltów już zniszczy te podzespoły, że nie wspomnę o tym, co się stanie przy bezpośrednim uderzeniu pioruna w sieć.

Jak zabezpieczyć te urządzenia?

1. Sprzęt RTV - telewizory, magnetowidy, nagrywarki DVD, dekodery, radia, wieże, zestawy kina domowego, sprzęt muzyczny, np. instrumenty elektroniczne, wzmacniacze należy wyłączyć z sieci elektrycznej i instalacji TV kablowej, a sprzęt wyposażony w anteny zewnętrzne zamontowane na zewnątrz budynku, np. na oknach czy dachach – odłączyć od tych anten, dotyczy to również anten satelitarnych, piorun może bowiem uderzyć w metalowy talerz.

2. Sprzęt komputerowy - a więc komputery, monitory, drukarki, skanery, modemy, routery, zasilacze awaryjne UPS należy podobnie jak sprzęt RTV wyłączyć z sieci elektrycznej oraz od instalacji, którymi dostarczany jest Internet, np. od linii telefonicznych, sieci osiedlowych, sieci LAN itp. Jeżeli Internet jest dostarczany drogą radiową, a komputer jest podłączony do anteny zewnętrznej, należy go od tej anteny odłączyć. Jeżeli komputer jest wyposażony w kartę TV służącą do odbioru telewizji, to należy go odłączyć dodatkowo od anten zewnętrznych, satelitarnych czy TV kablowej, tak jak telewizor.

Wyładowania są groźne również dla sprzętu AGD - lodówek, pralek, zmywarek, kuchenek mikrofalowych itp. Niemniej te urządzenia mają wyłącznik zasilania odcinający napięcie z sieci (w tym przepięcie, o ile nie jest zbyt duże), w odróżnieniu od sprzętu RTV nie pracują w trybie czuwania (stand by), na ogół nie zawierają elektroniki albo zawierają jej niewiele, a podzespoły tych urządzeń (silniki elektryczne, grzałki itp.) są mniej wrażliwe na przepięcia niż podzespoły elektroniczne.

Najbardziej narażone są lodówki i zamrażarki, bowiem te pracują niemal przez cały czas (są załączane i wyłączane cyklicznie przez termostat „pilnujący” temperatury wewnątrz urządzenia) i jeżeli przepięcie powstanie wtedy, gdy lodówka akurat pracuje, to może się spalić agregat. Dlatego wskazane jest również wyłączanie tych urządzeń z gniazdek. Zagrożone są również wszystkie urządzenia, które podczas burzy pracują. Dlatego lepiej pranie, mycie naczyń, odkurzanie, miksowanie odłożyć, aż burza minie.

Aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu AGD, a także domowej instalacji elektrycznej należy bezwzględnie podczas silnych i bliskich wyładowań atmosferycznych wyłączyć dopływ prądu do domu lub mieszkania. Oczywiście elektronikę mimo to odłączamy z gniazdek, anten itp., jak opisałem powyżej, bo jest ona najbardziej wrażliwa.

Jeżeli nasza instalacja ma główny wyłącznik prądu, wyłącznik różnicowo-prądowy albo umieszczony w łatwo dostępnym miejscu bezpiecznik główny - można odciąć zasilanie tym wyłącznikiem lub bezpiecznikiem głównym. Jeżeli nie ma - należy wyłączyć lub wykręcić wszystkie bezpieczniki.

Zabezpieczy to zarówno instalację jak i podłączone do niej urządzenia (np. lodówkę, pralkę itp.) przed przepięciami indukowanymi, a te zdarzają się najczęściej – znacznie częściej niż te wywołane bezpośrednim uderzeniem pioruna. Lepiej wytrzymać tę godzinę, góra dwie bez prądu (bo rzadko się zdarza, żeby burza trwała dłużej) niż narażać się na kłopoty i wysokie koszty napraw zarówno instalacji, jak i sprzętu.

Brak prądu ze strony zakładu energetycznego nie chroni urządzeń przed piorunami

Podczas burzy często zdarzają się przerwy w dopływie prądu. Przyczyną tych awarii są najczęściej uszkodzenia linii elektroenergetycznych i stacji transformatorowych przez pioruny oraz porywisty wiatr towarzyszący burzom a także zerwanie linii przez powalone drzewa. Należy pamiętać, że brak napięcia ze strony zakładu energetycznego spowodowany taką awarią wbrew pozorom nie oznacza zabezpieczenia naszych urządzeń przed skutkami wyładowań.

Wyłączona spod napięcia linia elektroenergetyczna zasilająca budynek czy osiedle nadal stanowi drogę, którą wyładowanie lub przepięcie indukowane może przedostać się do naszego domu czy mieszkania i uszkodzić urządzenia. A więc nawet w razie braku prądu musimy zabezpieczyć nasze urządzenia tak, jakby prąd był włączony. Czyli odłączyć z gniazdek i innych instalacji oraz wyłączyć instalację elektryczną wyłącznikiem prądu lub bezpiecznikami, mimo, że prądu nie ma.

Jako dowód, że brak napięcia w sieci spowodowany awarią linii elektroenergetycznej nie chroni naszych urządzeń przed piorunami mogę przytoczyć przykład mojej sąsiadki, która dosłownie wczoraj straciła monitor komputerowy podczas nawałnicy, bo nie wyłączyła komputera z sieci elektrycznej myśląc, że jak nie ma prądu, to sprzętowi nic się nie stanie.

Piorunochron nie chroni urządzeń

Należy też pamiętać, że wbrew temu, co wielu z nas uważa, piorunochron zainstalowany na budynku nie chroni urządzeń elektrycznych przed wyładowaniami. Piorunochron chroni sam budynek przed wyładowaniami i przed ewentualnym pożarem od pioruna, bowiem służy on do odprowadzenia prądu pioruna do Ziemi z pominięciem budynku. Należy pamiętać, że prąd wyładowania płynący w piorunochronie również wytwarza pole magnetyczne i może on zaindukować przepięcie w instalacji elektrycznej w tym budynku oraz w linii zasilającej dany budynek, a także w innych sąsiednich budynkach zasilanych z tej samej linii.

Należy też pamiętać, że piorun może uderzyć w linię zasilającą nasz budynek lub w jej pobliżu ale w większej odległości od naszego budynku i przepięcie poprzez tę linię dostanie się do naszego mieszkania - piorunochron przed tym nie ochroni. Tak więc nawet jeżeli mamy piorunochron i niezależnie od tego, czy mieszkamy w domku jednorodzinnym czy w kamienicy lub bloku musimy odłączać nasze urządzenia i odcinać dopływ prądu do mieszkania żeby mieć pewność, że nic się złego nie stanie.

Tu też mogę przytoczyć przykład innej mojej znajomej, której piorun uderzył w budynek. Mimo że prąd wyładowania popłynął piorunochronem do ziemi, to zaindukował przepięcie w instalacji, zaiskrzyło w gniazdkach i wywaliło bezpieczniki, wyglądało to tak,  tak, jakby w instalacji elektrycznej powstało zwarcie. Na szczęście kobieta odłączyła urządzenia. Gdyby w tym czasie do sieci było włączone i pracowało jakieś urządzenie, mogłoby ono ulec zniszczeniu.

Listwy przeciwprzepięciowe nie stanowią ochrony przed piorunem

Stosowane często do zasilania sprzętu listwy przeciwprzepięciowe oraz zasilacze UPS mogą stanowić zabezpieczenie jedynie przed przepięciami indukowanymi, o ile te przepięcia nie będą zbyt duże. Natomiast nie ochronią one sprzętu przed bezpośrednim wyładowaniem, nastąpi przeskok iskry i wtedy zniszczeniu ulegnie i listwa, i zasilacz UPS i podłączony sprzęt.

Kable ułożone w ziemi również stanowią zagrożenie

Jeżeli nasz dom lub mieszkanie jest zasilane linią kablową ułożoną w ziemi, nie oznacza to braku zagrożenia. Owszem, w porównaniu z liniami napowietrznymi niemal do zera spada ryzyko bezpośredniego uderzenia pioruna w sieć, ale w kablach ziemnych również mogą powstać przepięcia indukowane przez pole magnetyczne pioruna. Dotyczy to zarówno kabli elektrycznych, jak i innych, np. telefonicznych czy internetowych. Dlatego również w przypadku, gdy nasze urządzenia są podłączone do kabli ziemnych, tak samo należy je odłączyć.

Wyłącz sprzęt przed wyjściem z domu, wyjściem do pracy, wyjazdem, a nawet przed snem

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz - w okresie wiosny i lata, zwłaszcza podczas upałów, gdy ryzyko burz jest bardzo duże i w dni, kiedy prognozy pogody przewidują burze - odłączajmy sprzęt, zwłaszcza elektronikę, przed wyjściem do pracy albo innym dłuższym wyjściem z domu. Jeżeli zapowiadana jest burza w nocy lub wyraźnie widać, że się na nią zanosi - wyłączajmy sprzęt przed snem, bo może się okazać, że podczas naszej nieobecności lub snu piorun narobi nam szkód.

A już bezwzględnie wyłączajmy sprzęt przed każdym wyjazdem na urlop. Oczywiście, nie możemy na parę godzin czy dni wyłączyć wszystkiego, np. lodówki, bo zepsuje nam się żywność, ale telewizor czy komputer możemy wyłączyć na noc albo przed wyjściem do pracy, jeżeli będzie burza.

Ubezpieczenia

Technicznie nie ma stuprocentowego zabezpieczenia sprzętu przed wyładowaniami atmosferycznymi. Niemniej jednak stosując powyższe środki ostrożności możemy zminimalizować ryzyko zniszczenia sprzętu przez pioruny.

Dodam jeszcze, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenie sprzętu przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jeżeli mamy ubezpieczone mieszkanie od różnych sytuacji losowych, to dokupienie polisy od wyładowań zwykle nie jest drogie, a ponieważ technicznie nie ma 100-procentowego zabezpieczenia przed piorunami, warto wykupić taka polisę.

Wówczas w razie uszkodzenia np. telewizora czy lodówki ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy albo przynajmniej ich część. Niemniej nawet mając taką polisę należy sprzęt odłączać, bo co z tego, że ubezpieczyciel nam zapłaci? Jeżeli piorun uszkodzi urządzenie, to zawsze będzie dla nas problem, w dodatku oznacza to załatwianie formalności i brak możliwości korzystania z uszkodzonego urządzenia do czasu naprawy i zwrotu jej kosztów przez ubezpieczyciela lub do czasu zakupu nowego urządzenia.

Źródło: twojapogoda.pl 

 Tajemnice piorunu

 

 

Czy bać się burzy? Z pewnością nie wolno jej lekceważyć. To śmiercionośny żywioł, nad którym człowiek nie jest w stanie zapanować. Można jednak, stosując kilka najprostszych zasad, uchronić się przed niszczycielską potęgą piorunów. Przeczytaj burzowy poradnik Faktu

Jeśli jesteśmy w domu, a zaczyna grzmieć, natychmiast zamknijmy okna i odłączmy wszystkie urządzenia z sieci energetycznej.

Pamiętajmy, że trzeba to koniecznie zrobić także z anteną satelitarną! Jeśli wypoczywamy nad wodą, oddalmy się od jeziora czy morza, bo woda najlepiej przewodzi prąd. Nie zbliżajmy się także do metalowych urządzeń i nie chowajmy pod drzewami. Jednym z najbezpieczniejszych schronień jest samochód, bo jego karoseria odbija prąd.

 

Spokój i wiedza może uratować nam życie. – Za lekkomyślność i brak wiedzy o tym, jak zachować się w trakcie burzy płacimy niestety często najwyższą cenę – ostrzega st. kpt. Tomasz Czyż (34 l.) ze straży pożarnej w Gdańsku.

 

Na szczęście fachowcy przewidują, że niedługo burze odpuszczą. – Powodem zwiększonej częstotliwości występowania burz w ostatnim okresie było bardzo gorące i wilgotne powietrze z nad północnej Afryki – mówi meteorolog Krzysztof Jastrzębski (43 l.). – Chmury kłębiasto-burzowe jakie tworzą się z takiego powietrza potrafią osiągnąć średnicę ponad 300 km. To wielki i groźny żywioł! W ciągu najbliższego tygodnia należy jeszcze spodziewać się burz, ale sytuacja będzie się powoli poprawiać, nastąpi wymiana powietrza, nad Polskę napływa powietrze polarno-morskie.

Porady:

1. Jeśli podczas burzy jesteś w domu, pozamykaj wszystkie okna, by piorun nie wpadł do mieszkania. Usuń z balkonu przedmioty, które może porwać wiatr, np. doniczki oraz wyłącz koniecznie sprzęt elektroniczny z sieci energetycznej. Nie zapomnij o antenie satelitarnej! Trzeba ją koniecznie odłączyć od telewizora. Nie przyglądaj się piorunom – gdy któryś trafi w coś blisko ciebie, możesz stracić wzrok.

2. Jeśli podczas burzy jesteś w wodzie, jak najszybciej z niej wychodź i oddal się jak najdalej od zbiornika wodnego.

3. Jeśli burza zaskoczy cię na otwartej przestrzeni, np. na łące nie chowaj się pod drzewami. Kucnij, złącz nogi i usiądź – na plecaku lub zwiniętym ubraniu, nie na gołej ziemi. Najlepiej schroń się w rowie, by nie być najwyższym punktem w okolicy.

4. Jeśli przemieszczasz się pieszo podczas burzy, należy robić małe kroki. Jeśli stoisz w miejscu, koniecznie złącz nogi! Dlaczego? Im bardziej rozstawione nogi, tym silniejsze porażenie ciała. 

5. Jeśli jedziesz samochodem podczas burzy, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu z dala od drzew, rusztowań i słupów energetycznych. Samochód to jedno z najbezpieczniejszych schronień podczas burzy, bo karoseria odbija prąd z pioruna

6. Jeśli podczas burzy jesteś w górach, jak najszybciej opuść szczyt, grań lub punkt wystający ponad otoczenie, schowaj się w jakimś zagłębieniu. 

7. Podczas burzy trzymaj się z dala od siatek i innych metalowych elementów.

8. Twój dom musi koniecznie mieć sprawną instalację odgromową!

Mity:

1. Podczas burzy nie wolno przeglądać się w lustrze, bo może w nas uderzyć piorun.

2. W oknie od strony nadchodzącej burzy należy postawić gromnicę lub 
obejść z zapaloną świecą dom dookoła. Utworzy to magiczny krąg ochronny.

3. Nie wolno gasić pożaru wywołanego przez piorun.

4. Obecność bociana w gospodarstwie chroni dom przed piorunami.

5. Piorun nigdy nie trafia w śpiącego lub dom, w którym płonie ogień.

6. Cisy sadzone przy domach odganiają pioruny.

7. Należy uważać na potrawy wystawione za okno. Podczas burzy psują się.

8. Pierwsze uderzenie pioruna zapładnia ziemię.

Źródło: fakty.pl

 

Burza - jak się przed nią uchronić

Jeżdżąc rowerem na jakieś dalsze wycieczki możemy stanąć oko w oko ze zjawiskiem atmosferycznym jakim jest burza. Jest to przepiękne zjawisko, jednak należy sobie zdać także sprawę z niebezpieczeństw jakie ze sobą niesie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak należy zachować się w czasie burzy.

Piorun liniowy sięgający ziemi stanowi zagrożenie dla ludzi i budynków oraz dla urządzeń naziemnych. Jako ochronę przed uderzeniem pioruna stosuje się tzw. piorunochrony lub odgromniki. Błyskawice trafiają w miejsca o najmniejszym oporze elektrycznym, najczęściej w drzewa, wzgórza i wysokie budynki. Dlatego najgorszym miejscem do schronienia się przed burzą jest wysokie, odosobnione drzewo! Nie jest ono tak dobrym przewodnikiem elektryczności, jak ludzkie ciało, więc gdy błyskawica uderza w nie, może porazić chroniącą się pod nim osobę. Jeżeli błyskawica uderza w wilgotny przedmiot - na przykład drzewo czy ścianę - wówczas natychmiastowe wrzenie wilgoci powoduje tak gwałtowne rozszerzanie się pary, że wydaje się, iż przedmioty te eksplodują, jak gdyby uderzył w nie masywny pocisk. Na poważne niebezpieczeństwo narażeni są ludzie pracujący lub uprawiający sporty pod gołym niebem. Trzymając w rękach metalowy przedmiot - kij golfowy, parasol, strzelbę, grabie czy widły - zwiększają prawdopodobieństwo trafienia przez błyskawicę. Może ona spowodować straszliwe oparzenia, poważnie uszkodzić ważne organy, a nawet zatrzymać pracę serca. Na szczęście ginie tylko co czwarty człowiek porażony gromem.

Ważne wskazówki:

  • należy pozostawać w domu podczas burzy i nie wychodzić chyba że jest to naprawdę konieczne,
  • trzymaj się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, piecy, umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu,
  • nie używaj telefonu,
  • nie używaj przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe oraz inne przedmioty metalowe lub z włókien węglowych
  • trzymaj się z dala od obiektów metalowych, jak np. siatki, słupy i pozbądź się metalowych przedmiotów, jakie masz ze sobą.
  • nie stawaj pod wysokimi drzewami
  • unikaj otwartych przestrzeni (plaże, szczyty, pola, łąki)
  • nie przebywaj w wodzie jak i w małych łódkach, trzymaj się z dala od zbiorników wodnych
  • w samochodzie, samolocie lub pociągu - jeżeli jest zamknięty - zawsze jesteśmy bezpieczni w środku, nawet jeśli piorun uderzy akurat w samochód w którym siedzimy, to ładunki spłyną do ziemi po zewnętrznej warstwie blachy. W pociągu również jesteśmy bezpieczni. Ale nie jest bezpiecznie kiedy WSIADAMY lub WYSIADAMY z pociągu i jedną nogą stoimy jeszcze w pociągu a drugą dotykamy peronu. Wtedy, nawet jeżeli piorun uderzył w linie kolejową kilometry dalej, możemy zostać śmiertelnie porażeni. Wynika to z różnicy potencjałów między uderzoną piorunem linią elektryczną a peronem. Dlatego jeżeli jest burza - wyskakuj z pociągu na peron! Tak samo jest z tramwajami/metrem i innego typu komunikacją szynową.
  • poszukaj schronienia w budynku, jaskini, kanionie, ale pamiętaj aby nie dotykać ścian i zachowaj od nich odległość co najmniej 1 metra. W jaskini możemy się schronić ale jaskinia musi być głęboka przynajmniej na kilka metrów. Inaczej, jeżeli pozostaniemy przy wlocie do niej możemy zostać porażeni przez piorun, który uderzy wyżej, ale ładunki elektryczne przepłyną po ścianie. Tutaj również należy zachować odległość od ścian przynajmniej 1 m, a podłoże izolować podkładając linę, plecaki, i dopiero na nich siadać.
  • kiedy czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają ci dęba, przykucnij szybko na ziemę, ponieważ błyskawica może cię trafić,
  • poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina)
  • jeżeli musimy się przemieszczać to wówczas należy chodzić małymi krokami, pod żadnym pozorem nie należy biegać
  • osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć,
  • w żadnym wypadku nie kładź się i nie siadaj na ziemi
  • najbezpieczniejsza pozycja to ukucnięcie ze złączonymi nogami, i izolacja od ziemi (plecakiem, butami itp.)
  • odłącz od prądu urządzenia elektryczne - mogą zostać uszkodzone, grożą porażeniem
  • wyjmij z telewizora przewód antenowy, a z komputera kabel sieciowy (nawet jeśli masz telewizję kablową, a nie satelitarną lub zbiorczą antenę) - tą drogą także mogą zostać zniszczone

Orientacyjną odległość w jakiej nastąpiło uderzenia pioruna możemy obliczyć. Wystarczy od momentu zobaczenia błyskawicy liczyć do momentu usłyszenia grzmotu. Uzyskany wynik w sekundach dzielimy przez 3 i otrzymujemy orientacyjną odległość w kilometrach.

Źródło: sebekfireman.host247.pl/

ZELÓW