(Jakość filmu na potrzeby strony internetowej została ograniczona)

Przy pięknej pogodzie w asyście Orkiestry Dętej OSP pod batutą Adama Kobalczyka, pocztów sztandarowych, delegacji licznych organizacji, instytucji, placówek oświatowych, gminnych jednostek organizacyjnych, stowarzyszeń, duchowieństwa oraz mieszkańców, odbyły się w Zelowie 3 maja gminne uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji.

Po przemarszu ulicami miasta, uroczyste obchody rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele M. B. Częstochowskiej w Zelowie. Msza Święta koncelebrowana była przez księdza prałata Jacka Ambroszczyka i Gminnego Kapelana Strażaków księdza kanonika Leona Strzelczyka. Oficjalna część, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbyła się na Placu Dąbrowskiego pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, gdzie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty. Podczas uroczystego wręczenia kwiatów nie zabrakło delegacji Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie w składzie Prezes dh. Szczepan Krajda, Honorowy Kapelan Gminny Strażaków ks. dh. Leon Strzelczyk oraz dh. Marcin Knapczyk.

Okolicznościowe przemówienie do zebranych wygłosili: Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka First i Komendant ZOSP RP w Zelowie Krzysztof Kryściński. Burmistrz Zelowa w swoim przemówieniu podkreśliła nie tylko wartość historyczną, jaką wnosi dziedzictwo Konstytucji 3 Maja ale szczególnie zwróciła uwagę na znaczenie patriotyzmu w życiu współczesnego człowieka.

Podniosły charakter uroczystości dopełnił występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zelowie. Julia Urbaniak wykonała piosenkę  „Taki kraj” Jana Pietrzaka, a Zuzanna Kopala wraz z Adrianną Sikorą zaśpiewały „Niepodległa, Niepokorna”. Wartę honorową przy pomniku Tadeusza Kościuszki dumnie pełnili harcerze z Gimnazjum w Łobudzicach i skauci Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie. Na zakończenie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Zelów zaprezentowały swoje wozy bojowe podczas barwnej defilady.

Poza gminnymi obchodami Święta Konstytucji 3 Maja, w kościołach parafialnych na terenie Gminy Zelów także odbyły się uroczyste Msze Święte. 3 maja kościół katolicki czci także Matkę Boską Królową Polski, a 4 maja brać strażacka czci swojego Patrona Świętego Floriana.

(Skorzystano z opublikowanego materiału: zelow.pl)

<<< Więcej zdjęć z uroczystości dostępne w ogólnej galerii zdjęć >>>