19 sierpnia 2018 roku na placu defiladowym OSP w Grabostowie odbyły się obchody Jubileuszowe z okazji 100-lecia założenia tej jednostki. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, poczty sztandarowe oraz goście zaproszeni, wśród nich Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zelowie Agnieszka First, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego, jednocześnie pełniący funkcje członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP dh. Stanisław Krasoń, Wiceprezes Oddziału Powiatowego, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP dh. Szczepan Krajda, członkowie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie, Wiceprzewodniczący Powiatowej Komisji Rewizyjnej Związku OSP RP w Bełchatowie dh. Stanisław Wojtasik. Podczas jubileuszu została odprawiona polowa msza święta którą odprawił ks. Mirosław Wujek proboszcz parafii pw. św. Męczennika i Najświętszego Serca Jezusowego w Kociszewie. Po mszy świętej prezes OSP Grabostów dh. Jacek Stawiak przedstawił rys historyczny minionych 100-lat, po wygłoszeniu referatu nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi tablicy pamiątkowej upamiętniającej jubileusz ufundowany przez Krzysztofa Kęsy. Najwyższym odznaczeniem Państwowym Złotym Znakiem Związku OSP RP został odznaczony sztandar OSP Grabostów. Złoty Znak Związku OSP RP nadawany jest za długoletnią aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej lub w Związku OSP RP. Odznaką tą może być uhonorowana osoba lub instytucja, które w sposób znaczący zasłużyły się dla działalności Związku OSP RP, jak również Ochotnicza Straż Pożarnao co najmniej 100 - letniej działalności. Akt nadania oraz dekoracje wręczył Przedstawiciel Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi dh. Stanisław Krasoń oraz Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku RP w Bełchatowie dh. Szczepan Krajda.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi nr 15/2/2018 z dniem 21 maja 2018 roku Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa druhowie odznaczeni zostali: Stanisław Raś syn Józefa. Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Jacek Stawiak syn Daniela, Adam Pokora syn Mirosława. Na zakończenie uroczystości odegrano hymn Świętego Floriana, oraz przeprowadzono defiladę z udziałem pocztów sztandarowych oraz samochodów strażackich, którą poprowadził Komendant Gminny Związku OSP RP w Zelowie dh. Krzysztof Kryściński.

OSP Grabostów dziękuje wszystkim sponsorom, darczyńcom, mieszkańcom wsi Grabostów za pomoc, którzy przyczynili się w zorganizowaniu Jubileuszu 100-lecia OSP.

Wczoraj w miejscowości Łobudzice po godzinie 17:00 doszło do zdarzenia drogowego. Jak podkreślają świadkowe tego zdarzenia – przyczyną kolizji było najprawdopodobniej nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Kierujący Fordem Mondeo 41-letni mieszkaniec Zduńskiej Woli nie dostosował się do znaku ustąp i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym samochodem marki Volvo, którym kierował 65-letni mieszkaniec Zelowa, na skutek czego Volvo uderzyło w ogrodzenie posesji. Do bełchatowskiego szpitala trafiła pasażerka Volvo. Obaj kierujący byli trzeźwi. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność.

Aktualizacja OSP Łobudzice: W akcji ratowniczej udział wzięła nasza jednostka, pogotowie ratunkowe oraz policja.

Źródło: materiał filmowy + zdjęcie oraz treść ebelchatow.pl

15 lipca 2018r nasza jednostka uczestniczyła w niezwykłym Jubileuszu z okazji 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie Rusieckiej. Poniżej zamieszczamy, krótki materiał filmowy z życzeniami w imieniu Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bełchatowie dh. Szczepana Krajdy.

14 lipca 2018r o godzinie 15:30 na terenie leśnictwa w miejscowości Wola Pszczółecka w gminie Zelów, odbyły się manewry z zakresu prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Organizatorem ćwiczeń był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie przy współpracy Komendy Powiatowej PSP w Bełchatowie, Komendy Policji w Zelowie, Nadleśnictwem Bełchatów oraz Pogotowiem Ratunkowym W ćwiczeniach zadysponowano 13 zastępów z jednostek KSRG OSP Łobudzice x2, KSRG JOT Zelów x 2, KSRG OSP Pożdżenice x 2, KSRG OSP Kociszew x1, oraz z jednostek OSP Bujny Szlacheckie, Wypychów, Wygiełzów, Grabostów, Sobki, Sromutka, Karczmy, łącznie udział wzięło 90 strażaków z miasta i gminy Zelów.

Głównym celem ćwiczeń było upozorowanie pożaru lasu, udzielenie rannym pierwszej pomocy przedmedycznej, uzyskanie miejsca w celu pozyskania wody z pobliskiego stawu, praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonaleni współdziałania sił, środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jednostek OSP do prowadzenia działań podczas pożarów lasów. Ćwiczenia odbyły się w trudnych warunkach deszczowo-burzowych koordynowane przez Komendanta Gminnego Związku OSP RP w Zelowie dh. Krzysztofa Kryścińskiego. Całe ćwiczenia zakończyły się dużym sukcesem, jednostki z terenu miasta i gminy Zelów wypełniły swoje założone zadania, nikt na szczęście nie ucierpiał. Obserwatorzy uczestniczący w manewrach pozytywnie ocenili całość planowanego zadania. Ćwiczenia trwały około 3 godziny, zostały objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Zelowa Urszuli Świerczyńskiej. Po zakończeniu ćwiczeń strażacy zostali zaproszeni do OSP Wypychów na ciepły posiłek. Nie zabrakło również innych atrakcji sportowo-rekreacyjnych, po posiłku jednostki mogły zmierzyć się w następujących konkurencjach: wykonanie poprawnego zwijania na czas węża strażackiego W 75, rzut lotką oraz w przeciąganie liny w którym najlepszą jednostką okazała się jednostka z OSP Kurów, drugie miejsce dla OSP Kociszew, trzecie OSP Bujny Szlacheckie.