W niedzielę 3 czerwca br. mieszkańcy miasta i gminy Zelów oraz zaproszone przybyłe jednostki OSP wzięli udział w uroczystości z okazji upamiętnienia rocznicy 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łobudzicach. 


  Ochotnicza Straż Pożarna w Łobudzicach powstała wiosną 1918 roku jako parafialna straż ogniowa. Jej założycielem był ówczesny proboszcz tutejszej parafii ksiądz Edward Esman przy współudziale miejscowych rolników. OSP liczyła wtedy 20 członków. Prezesem wybrano ks. Proboszcza Esmana, który funkcję pełnił do 1923 roku. W roku 1925 na placu Siekierskiego i Kałuży wybudowano drewnianą remizę. W latach 1923 – 1925 prezesurę obejmuje Józef Martyniak. W latach 1926 – 1939 prezesuję Władysław Siekierski. Po wybuchu II Wojny Światowej działalność OSP przejmuje okupant hitlerowski, który wprowadza w ramach akcji wysiedleńczej Polaków i kolonizuje wioskę Niemcami a prezesa Siekierskiego zabijają. Po wyzwoleniu w styczniu 1945 roku działalność OSP zostaje reaktywowana przez część założycieli z 1918 roku oraz nowych członków. Prezesem wybrano Władysława Włodarczyka, który to prezesował do 1964 roku. W tym czasie wybudowano nową strażnicę, ze składek strażaków zakupiono samochód strażacki, a w roku 1957 społeczeństwo wsi ufundowało sztandar. W 1964 roku na prezesa wybrano Mieczysława Bonieckiego, który prezesował do 1976 roku. W tych latach dobudowano garaże i zakupiono dwa wozy strażackie. W 1973 roku ze składek strażackich zakupiono plac pod zlewnie mleka jak i wykonano wiele prac przy budowie zlewni. W 1981 roku na Prezesa wybrano Józefa Gawlika, który był prezesem do 1987 roku. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego nastąpił niesprzyjający okres dla OSP. W 1987 roku na Prezesa wybrano Czesława Krajdę którego prezesura trwała 3 miesiące, nagła śmierć nie pozwoliła na realizację planów. Aktywność OSP Łobudzice została doceniona dzięki pomocy pana Posła Bogdana Bujaka, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Bełchatowie i Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie włączając nas w 2003 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego. 


  Przez okres miniony 100-lat byliśmy i jesteśmy widoczni nie tylko przy budowach i rozbudowie naszej strażnicy ale także gotowi nieść pomoc w gaszeniu pożarów, wypadkach drogowych, akcji powodziowych i innych zdarzeniach losowych. Kładliśmy i kładziemy duży nacisk na jakość sprzętu gaśniczego zakupywanego i remontowanego z własnych środków. Duży nacisk kładziemy na szkolenia naszych strażaków. Uczestniczyliśmy w turniejach wiedzy pożarniczej, w zawodach pożarniczych i imprezach sportowych na których to odnosimy wiele sukcesów. Byliśmy i jesteśmy widoczni na uroczystościach kościelnych, państwowych i strażackich.

   W 2011 roku rozpoczęliśmy starania o zakup nowego ciężkiego samochodu ratowniczo–gaśniczego. Zdawaliśmy sobie sprawę z jak trudnym zadaniem przyjdzie się nam zmierzyć bo w kasie naszej jednostki było prawie pusto. Trudności były z przekonaniem władz samorządowych jak i prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie. Po kilku posiedzeniach i dyskusjach na Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie postanowiono poddać tą sprawę pod głosowanie gdzie ostatecznie w wyniku jawnego głosowania 6:1 zagłosowano za OSP Łobudzice. Pani Burmistrz uszanowała wyniki głosowania. Zaczęto pukać do wielu podmiotów aby zbilansować koszt za, który po ogłoszeniu przetargu wyniósł koszt 798 tysięcy 120 złotych. 

  W październiku 2013 oczekiwany samochód Scania P400 mógł być zaprezentowany społeczeństwu wsi, którzy mimo późnych godzin wieczornych licznie przybyli i oglądali z ciekawością. Liczymy że samochód służyć będzie całemu społeczeństwu powiatu bełchatowskiego i nie tylko. W 2014 roku zorganizowaliśmy z rocznym opóźnieniem Jubileusz 95-lecia powstania naszej jednostki, w tym że właśnie roku przekazaliśmy samochód pożarniczy Star 244 jednostce OSP Karczmy. 
W 2015 roku rozpoczęliśmy starania o utwardzenie placu manewrowego. Dzięki wsparciu rady sołeckiej jak i środków z Samorządu Miejskiego w Zelowie utwardzono część placu kostką. W 2016 roku zainstalowano dodatkowe oświetlenie LED na sali tanecznej, przeprowadzono remont sanitariatów, położono płytki na świetlicy, przeprowadzono remont i powiększono kuchnie.

   W 2017 roku utwardzono dalszą część placu manewrowego, przy dużym wsparciu technicznym firmy „Koscbruck”, radnego Rady Miejskiej w Zelowie Kazimierza Bednarka, środków finansowych z rady sołeckiej wsi Łobudzice oraz środków finansowych wypracowanych przez naszą jednostkę, zaangażowaniu Pań z Koła Gospodyń Wiejskiej i strażaków przygotowano plac i zalano asfalt. OSP Łobudzice przekazała część placu na, którym powstał plac zabaw dla dzieci. Rok 2018 to rok Jubileuszowy 100-lecia powstania naszej jednostki w którym to rozpoczęto dalsze prace renowacyjne naszej strażnicy. W roku bieżącym przy wsparciu finansowym rady sołeckiej, strażaków wykonano szereg prac, postawiono wiatę, pomalowano całą strażnicę, płoty itp. 

   Dzięki uprzejmości i wsparciu finansowemu mieszkańców wsi Kolonia Łobudzice i OSP odbudowano na nowo kapliczkę św. Floriana, którą umiejscowiono na prywatnej posesji dh. Marcina i Józefa Grodzkiego. Wspomnieć należy piękną uroczystość w lutym bieżącego roku 100-lecie urodzin naszego druha, który również aktywnie uczestniczył podczas naszego stuletniego jubileuszu, byłego wieloletniego sekretarza Zdzisława Maciejewskiego. Dzięki wsparciu Państwa Moniki i Andrzeja Kazimierczaków ufundowano nowy sztandar, decyzją Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi nowy sztandar został odznaczony najwyższym odznaczeniem strażackim Złotym Znakiem Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP.

  Dzięki prywatnej inicjatywie dh. Szymona Dobroszka ufundował okolicznościową tablicę pamiątkową. Podczas uroczystości Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Gapik Dariusz, Stępień Mariusz. Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczono: Grodzkiego Marcina i Zawodzińskiego Wiesława. Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczono: Dobroszka Szymona, Frątczaka Jakuba, Frątczaka Kamila i Wędzika Kazimierza. Duży nacisk zarząd OSP kładzie na szkolenie strażaków kierując na kursy, chcemy aby strażacy byli coraz lepiej przygotowani do akcji ratowniczo-gaśniczych. Nasi druhowie czynnie biorą udział w zawodach sportowych osiągając duże sukcesy w dyscyplinach piłki nożnej, tenisie stołowym, spartakiadach, zawodach sportowo-pożarniczych itp. 

  Aktywnie uczestniczymy w pielgrzymkach strażackich i wycieczkach, w uroczystościach państwowych, kościelnych oraz strażackich. Organizujemy spotkania opłatkowe, wyjście na groby strażaków, festyny i pikniki z okazji dnia dziecka, pieczenie ziemniaka organizując spotkania integracyjne dla mieszkańców. Uroczystości 100-letnie powstania jednostki OSP w Łobudzicach rozpoczęto od mszy świętej w kościele pw. świętego Wawrzyńca w Łobudzicach celebrowanej przez tutejszego proboszcza w Łobudzicach ks. doktora Mirosława Simkę, oraz Kapelana strażaków powiatu bełchatowskiego ks. Lecha Druha i wieloletniego strażaka, który również pełni funkcję Honorowego kapelana strażaków OSP w mieście i gminie Zelów ks. Leona Strzelczyka.

  W uroczystościach nie zabrakło również przedstawicieli danych organizacji, którzy wspierali inicjatywę w rozwój naszej jednostki przez minione sto lat: Burmistrz Zelowa Urszula Świerczyńska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zelowie Agnieszka First, Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu 100-lecia OSP w Łobudzicach Barbara Biesaga, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bełchatowie Stanisław Krasoń, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie Szczepan Krajda, Honorowy członek Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie jednocześnie honorowy Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bełchatowie Aleksander Frączkowski, Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bełchatowie Stęplewski Sławomir, Nadleśniczy Nadleśnictwa w Bełchatowie Jarosław Zając, Komendant Gminny Związku OSP RP w Zelowie Krzysztof Kryściński, Przewodniczący Powiatowej Komisji Rewizyjnej Związku OSP RP w Bełchatowie Stanisław Wojtasik, były Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie Sławomir Malinowski, Były Komendant Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie Zbigniew Dubiński, były sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zelowie Tadeusz Dobrzański, sołtys wsi Łobudzice dh. Mirosław Fronczak, sołtys wsi Kolonia Łobudzice Janina Szafrańska. Fundatorzy sztandaru z okazji Jubileuszu 100-lecia naszej jednostki Państwo Monika i Andrzej Kazimierczakowie oraz fundator pamiątkowej tablicy dh. Szymon Dobroszek. Ponadto dziękujemy za współpracę właścicielom firm: „Koscbruck” Mariuszowi Brylskiemu, „Stivex” Szczepanowi Wrzesiakowi, „Mistral” Adamowi Zarzyckiemu, „Żelaźniak” Andrzejowi Lotczykowi, właścicielowi sklepu spożywczo-przemysłowego w Łobudzicach Cezarowi Bilas, firmie „Eko-Dom” Wojciechowi Cieniewskiemu, prywatna inicjatywa Piotr Krajda, Daniel Krajda, Marian Kotala, Paweł Adamczyk oraz właścicielowi firmy „Przy Patykach” Stanisłowi Siewierze.


  Serdeczne podziękowania składamy przybyłym jednostkom: Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie, oraz Ochotniczym Strażą Pożarnym: Buczek, Bujny Szlacheckie, Chabielice, Dąbrowa Rusiecka, Dobrzelów, Drużbice, Grabostów, Karczmy, Kaszewice, Kluki, Kociszew, Kolonia Pożdżenice, Kurów, Magdalenów, Parzno, Podwody, Pożdżenice, Różniatowice, Sromutka, Strzyżewice, Suchcice, Szczerców, Wadlew, Walewice, Wola Wiązowa, Wygiełzów, Wypychów, Zelów – jeszcze raz dziękujemy za waszą obecność.

<<< Relacja zdjęciowa, zapraszamy >>>

Autorzy zdjęć: Maja Frątczak, Magdalena Zawodzińska, p. Gapikowie, Jacek Krajda.

ZELÓW